Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Výhřez dělohy (lat. prolapsus uteri) je velmi závažná forma sestupu pánevních orgánů. Při výhřezu dělohy vyklouzne část dělohy ven z pochvy. K nápravě je nutný chirurgický zákrok. Viz také výhřez, děloha, pokles dělohy, sestup pánevních orgánů.

Výhřez neboli prolaps je označení pro vysunutí nějakého orgánu (např. dělohy) či jiné tělní struktury (např. meziobratlové ploténky nebo konečníku) směrem dolů nebo ven z jeho normální anatomické polohy. Výhřez je obvykle důsledkem postupného oslabování svalů, vazů a dalších podpůrných tkání kolem daného orgánu či tělní struktury. Výraz „prolaps“ se používá i v případě „prověšené“ srdeční chlopně. Viz také výhřez dělohy, výhřez meziobratlové ploténky.

Výhřez meziobratlové ploténky je abnormální stav, kdy je část meziobratlové ploténky vytlačena ze svého původního místa směrem do páteřního kanálu. V páteřním kanálu je však málo místa a vyhřezlá část meziobratlové ploténky tlačí na míšní nervy, což může vyvolávat bolest různé intenzity. Výhřez je obvykle způsoben prasknutím vazivového prstence meziobratlové ploténky a výhřezem jejího dřeňového jádra. Může být způsoben přetěžováním páteře, významným rizikovým faktorem je však i vyšší věk. K výhřezu meziobratlové ploténky může dojít v kterékoli části páteře, nejčastěji se však tento problém objevuje v oblasti bederní páteře. Viz také výhřez, meziobratlové ploténky.

Zhoubné nádory dělohy je odborný název pro rakovinu dělohy. Pod tímto označením mají lékaři obvykle na mysli zhoubný nádor děložního těla, nikoli děložního hrdla (ten je označován jako karcinom děložního hrdla). V případě zhoubných nádorů děložního těla se v drtivé většině případů jedná o karcinomy, zatímco sarkomy se vyskytují spíše výjimečně. Viz také nádor, zhoubný nádor, děloha.

Rakovina dělohy je lidové označení pro zhoubné nádory dělohy. Viz také rakovina, děloha.

Pokles dělohy (lat. descensus uteri) se může objevit, pokud má žena oslabené svaly pánevního dna a přilehlou pojivovou tkáň. Mezi možné následky patří častější nutkání na močení, infekce a záněty v oblasti genitálií a močových cest, a dokonce i bolesti zad. Obrázek: Děloha v normální anatomické poloze (vlevo) a pokles dělohy (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také děloha, výhřez dělohy, sestup pánevních orgánů.

Děloha (lat. uterus) je součástí ženského reprodukčního systému. Děloha je svalnatý hruškovitý orgán o délce asi 8 až 10 centimetrů, který váží 50 až 80 gramů (u žen, které právě nejsou těhotné). V horní části se na dělohu napojují vejcovody, ve spodní části je děloha zakončena děložním hrdlem. Během těhotenství se v děloze vyvíjí plod (tzn. dosud nenarozené dítě). Děloha je tvořena třemi vrstvami, které jsou odborně označovány jako perimetrium, myometrium a endometrium. Uvnitř dělohy se nachází děložní dutina. Odvozené přídavné jméno je děložní. Obrázek: Ženské vnitřní pohlavní orgány – pohled zepředu. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz děloha, děložní apod..

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků